Domácí pěstování kávovníku ze semen

Pěstování

Přidal maja, dne 14. 12. 2019,  0x


Všichni milovníci kávy a pěstitelé exotických rostlin, pozor! Je káva Vaší ranní vzpruhou, dopolední injekcí či odpolední vášní? Nebo jen máte rádi výzvy? Ať už máte rádi kávu černou, s mlékem, macchiato, capuccino, latte nebo tureckou, zkuste si představit, že ráno pijete tu, kterou jste si sami připravili z úplně malého semínka.


Teď už jste určitě zvědaví. Takže jak vypěstovat kávu doma? Stačí zajistit kávová semena, přečíst tento článek a jdeme na to. Naučte se, jak vypěstovat kávu ze semen.


Jak pěstovat kávu z kávových semen v květináči

V ideálním případě byste kávu pěstovali z čerstvě nasbíraných kávových semen. Což si mohou dovolit pouze ti, kteří žijí v oblasti kávového pásu. Jinak řečeno, tuto možnost mají pouze obyvatelé zemí, které kávu produkují.


Z toho důvodu si musíte vystačit se zakoupením kávových semen od dodavatele. Semena za dobrou cenu lze objednat i přes internet. Ujistěte se, že semena pochází z mladých rostlin. Klíčivost kávy je velice ošemetná a stará zrna Vám pravděpodobně nevyklíčí. Čím mladší semena jsou, tím je klíčení efektivnější. Pro srovnání lze uvézt, že mladá semena klíčí přibližně 2 měsíce, zatímco ta starší okolo 6 měsíců.


Jak nechat vyklíčit kávová semena

Ve chvíli, kdy máte semena doma, je třeba je řádně připravit. Na 24 hodin před zasazením do květináče, je namočte do vody. Poté vodu vylijte a semínka zasaďte do vlhkého písku nebo vermikulitu (zahradnického substrátu).


Vyklíčená semena přesaďte do připravené půdy tak, aby plochá strana směřovala dolů. V jednom květináči by nemělo být více než pět semen. Do hlíny lze přidat tlející hnůj nebo kostní moučku (hnojivo). Zrna zahrabejte, ale půdu neudusávejte. Pro lepší efekt můžete navrch umístit zhruba 0,5 cm mulčované trávy (několikrát přeseknutá tráva), která udrží vlhkost. Trávu odstraňte v momentě, kdy začíná semeno růst. V tuto chvíli je nutné rostlinku udržovat ve vlhkém prostředí. Denně zavlažujte. Avšak dbejte na fakt, že půda má být pouze vlhká, proto zajistěte kvalitní odtok vody.


Když semínka klíčí, máte dvě možnosti. Buď necháte rostlinku v půdě, ve které byla doposud, nebo ji přesadíte do zeminy nové. V tomto případě mějte na paměti, že hlína, ve které semena rostou musí mít nízké pH a vysoký obsah dusíku. Květináč, ve kterém bude rostlinka růst, by měl mít průměr alespoň 10 cm. Do půdy můžete přidat orchidejové hnojivo, které udrží půdu kyselou a přidá minerály. Hnojte klidně i víckrát za týden.


Větší rostlinu umístěte pod umělé osvětlení a alespoň jednou týdně zalévejte. Opět myslete na kvalitní odtok vláhy. Ideální teplota v místnosti je okolo 20 stupňů. Není vhodné vystavovat kávovník přímému slunci nebo průvanu. V létě nezapomínejte jednou za čas rosit a jednou za čtrnáct dní hnojit. Tím podpoříte růst kávovníku. Pokud chcete podpořit kvetení rostlinky, máme pro Vás jeden tip. Na začátku zimy snižte zavlažování na dva až tři měsíce. A na začátku jara začněte rostlinu zalévat více. Tím docílíte šoku, jehož výsledkem je rozkvět rostliny.


Úspěšné pěstování kávovníku

Pěstování kávovníku je vhodné i pro začátečníky. Rostlinka nevyžaduje žádné speciální a náročné úkony. Kontrolujte, zda má dostatek vláhy. Na její nedostatek Vás upozorní sama rostlina tím, že svěsí listy. Pokud se tak stane, je třeba ji co nejdříve zavlažit. V nejlepší případě zalévejte vodou dešťovou nebo odstátou. Ale pozor! Už výše jsme zmínily, že rostlina má být ve vlhkém prostředí nikoliv mokrém. Absence odtoku vody nebo přelití způsobí žloutnutí listů. Kávovník může dorůst až do výše 3 metrů. Na plody se však můžete těšit už ve výšce jednoho metru. Plody kávovníku se nazývají kávové třešně.


A nyní se nacházíme v momentě, kdy je třeba se obrnit trpělivostí. Může trvat i tři roky než začne kávový stromek kvést a plodit. Zralá semena můžete sklidit a upravit tak, abyste si další dobrou snídani vychutnali s vámi vypěstovanou, zpracovanou a připravenou kávou.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.