Jak vyčistit ucpaný odpad

Úklid a čištění

Přidal maja, dne 14. 12. 2019,  0x


Neodtékající voda a zápach. Ucpaný odpad už potrápil většinu z nás. Potíží se můžete zbavit během chvíle. A většinou to zvládnete sami, bez pomoci instalatéra. Článek popisuje několik technik, které vám pomohou zbavit se potíží s ucpaným odpadem.

Možností, jak vyčistit odpad je několik. Můžete zvolit ekologickou variantu, při níž použijete suroviny, které máte doma. Nebo můžete použít speciální chemické čističe, které zakoupíte v každé drogerii. Další možností je použití náčiní, které je k čištění určené. A v neposlední řadě, můžete odpad rozebrat a nečistoty manuálně odstranit.

Babské rady aneb jak vyčistit ucpaný odpad ekologicky

Vyčistěte ucpaný odpad bez zatížení životního prostředí. Vyrobte vlastní směs, která dá usazeným nečistotám co proto. Na směs si připravte ocet, jedlou sodu (soda bicarbonate) a horkou vodu. Jde o efektivní a šetrnou metodu, jejíž aplikace zabere chvíli. A planeta Země vám poděkuje.

Celý proces začíná tím, že do potrubí nalijete hrnek horké vody. Poté nasypte do odpadu půl hrnku jedlé sody. Nechte sodu působit, alespoň po dobu 5 minut. Klidně i déle. Připravte si roztok z jednoho hrnku octa a jednoho hrnku horké vody. Nalijte do odpadu a nechte deset minut působit. Poté celý odpad ještě propláchněte jedním hrnek převařené vody a zbavte se tak uvolněných nečistot.

Horká voda a jedlá soda uvolní usazené nečistoty. A díky reakci, kterou způsobí ocet, budou nečistoty snadno spláchnuty. Tato varianta je účinná, ale vždycky nestačí. V některých případech je manuální čištění nebo užití chemického čističe nezbytné.

Jak vyčistit odpad pomocí speciálních čističů

Pro potřeby čištění odpadu existuje na trhu několik druhů prostředků, obsahujících chemické látky. Nejčastěji používanými jsou tekuté nebo práškové čističe. Při použití čističe obsahujícího chemické složky dbejte zvýšené opatrnosti. Ujistěte se, že při jejich použití vždy obléknete rukavice. Látky obsažené v čistících prostředcích mohou poleptat kůži. Prostředky skladujte mimo dosah dětí.

Chemie obsažená v prostředcích určených k čištění odpadů je vysoce toxická. Jejím úkolem je rozpustit veškeré nečistoty v odpadu včetně vlasů, zbytků jídla a dalšího odpadu. Produkty obsahují takzvanou žíravinu, proto je užívejte s rozmyslem. Majitelé staršího potrubí by měli zvolit prostředek s menší koncentrací toxického materiálu. Na starší potrubí se doporučuje použít práškový čistič spíš než tekutý.


Tekutý čistič odpadu

Jeden z nejčastějších způsobů, používaných k vyčištění ucpaného potrubí. Tekuté čističe zakoupíte v každé drogerii nebo supermarketu. Roztok obsažený v čističi bývá velice agresivní. Zbaví vás všech nečistot, ale mohl by mít negativní dopad na potrubí. Před jeho použitím zvažte kondici potrubí v domě nebo bytě. Pokud jsou odpady staré, poškozené nebo opotřebované, zvažte možnost manuálního čištění. Předejte tak jeho zničení a následné výměně.

Při použití následujte instrukce, které jsou uvedeny na obalu čistícího prostředku. Nejčastěji bude proces probíhat tak, že potrubí vypláchnete horkou vodou, potřebnou dávku čističe nalijete do odpadu, roztok necháte působit, nakonec znovu propláchnete horkou vodou.


Práškový čistič odpadu

Práškové čističe jsou šetrnější k potrubí. Na rozdíl od těch tekutých. Prostředky jsou méně korozivní a riziko poškození potrubí je výrazně nižší. Chlorid sodný je účinnou látkou ve většině práškových čističů. Zakoupit můžete i samotný chlorid sodný, který nebude nijak zředěn.

Ve většině drogérií zakoupíte koncentráty chloridu sodného. Chlorid účinkuje opravdu rychle, takže není nutné, aby dlouho působil.

Stejně jako při použití tekutého čističe, propláchněte odpad horkou vodou. Prášek nasypte do potrubí. Po chvílí potrubí znovu propláchněte horkou vodou. Dejte si pozor a vodu nalévejte pomalu, prášek má tendenci probublat ven.

Jak vyčistit ucpaný odpad manuálně?


Rozebrání odpadu

Špína se nejčastěji usazuje v potrubním kloubu. Kloub musí být z potrubí odmontován a vyčištěn. Kloub se nejčastěji nachází hned pod umyvadlem, dřezem nebo vanou. Nádržka zachycuje odpad a ten zabraňuje správnému odtoku vody. Usazené nečistoty mohou i velmi nepříjemně zapáchat. Je proto nutné ucpaný odtok ošetřit.

Pod potrubí umístěte kbelík nebo hlubokou misku. Ta zachytí vodu, která se drží v kloubu. Na odšroubování kloubu můžete použít ruku a v případě většího odporu poslouží sika kleště (sikovky). Po uvolnění kloboučku potrubí opatrně rozeberete, odstraňte špínu a propláchněte. Nakonec nasaďte potrubí nazpátek a zašroubujte uzávěr.


Použití zvonu

Na čištění odpadu můžete použít gumový zvon. Ten funguje jako přísavka a vytáhne ven nečistoty, které jsou usazené v potrubí. Ucpěte všechny otvory, kterými se do potrubí dostává vzduch. Tím se zvýší tlak v potrubí a nečistoty půjdou snáze odstranit. Zvon umístěte na otvor odtoku a několikrát zapumpujte rukojetí nahoru a dolů. Vytažené nečistoty se dřezu, umyvadla nebo vany vyberte. Nakonec potrubí propláchněte horkou vodou. Pro zefektivnění můžete do odpadu nasypat jedlou sodu, které se postará o zbytky nečistot, které v odpadu zůstaly.

Prevence je klíč

Vyhněte se ucpání odpadu a vyzrajte nad nepříjemnosti. Tím, že budete následovat několik málo tipů, snížíte riziko ucpání odpadu na minimum. Používejte sítka, která umístíte na odtokový otvor. Tak zabráníte tomu, že budou zbytky jídla nebo vlasy ulpívat v potrubí. S mastnotou už to tak snadné není. Ale pokud alespoň jednou za dva týdny propláchnete potrubí několika litry horké vody. A občas do odpadu nasypete šálek jedlé sody, tak ucpané potrubí už nebude váš problém.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.