Jak opravit praskliny ve zdi

Stavební práce a opravy

Přidal maja, dne 14. 12. 2019,  0x


Praskliny. Ať už jsou v sádrokartonu, omítce nebo betonu, působí jako pěst na oko. Ani vy se nechcete trápit pokaždé, když projdete chodbou a do oka vás praští díra po háčku na klíče? Mám pro vás dobrou zprávu. Ať jste žena nebo muž, popraskané zdi hravě zvládnete opravit sami.


Praskliny mohou být způsobené přirozeným usazováním domu v průběhu času, našimi vlastními zásahy do zdiva nebo třeba posledním stěhováním. Na cestě za hladkou zdí vám pomůžou jednoduché nástroje a materiály z místního obchodu s domácími potřebami.

Oprava prasklin v sádrokartonu

Pokud vás trápí praskliny v sádrokartonu, tak jásejte. Vlastníte nejsnáze opravitelný materiál ze tří nejčastěji užitých materiálů. Budete potřebovat nůž (nejlépe ten na sádrokarton), brusný papír, spojovací materiál, například a nejčastěji používanou sádru nebo tmel a špachtli na aplikaci. Postup je následující. Prasklinu ořízněte nožem. Cílem je zabránit sádře, aby se drolila a tím vám ztěžovala opravu, dále i vytvoření místa pro spojovací materiál. Oříznutou prasklinu zbruste brusným papírem do ztracena. Nyní samotná aplikace spojovacího materiálu. Ten naneste špachtlí do celé praskliny. Aplikujte dvě vrstvy a nechte materiál zaschnout. Po zaschnutí uvidíte, jestli je potřeba provést celý proces ještě jednou. S druhou a další vrstvou se snažte materiál rozetřít do ztracena. Když další vrstva zaschne, zbruste prasklinu brusným papírem.

Oprava prasklin v omítce

Bojujete s prasklinami v omítce? Nejprve použijte kovovou špachtli, kterou odstraníte opadávající a loupající se materiál. Vznikne vám tak místo, kam budete aplikovat spárovací hmotu. Dejte pozor, abyste se zbavili nečistot a prachu, který v prasklině ulpěl. Můžete k tomu použít vysavač nebo prasklinu oprašte štětečkem. Před samotnou aplikací spárovací hmoty můžete prasklinu lehce navlhčit. Asi nejsnazším způsobem opravy prasklin v omítce je použití tmelu vyrobeného z celulózy. Tmel můžete zakoupit v obchodě s domácími potřebami. Na trhu existuje několik druhů. Nejlepší bude nechat si poradit od asistenta v obchodě. Tmel naneste na prasklinu v tenké vrstvě. A v momentě, kdy zaschne zbruste do ztracena. V případě, že vaší zeď sužují větší praskliny, bude vhodnější použít maltovou směs. Postup je stejný, jako při aplikaci tmelu. Při použití maltové směsi pamatujte, že materiál musí schnout déle. Dejte směsi, alespoň 24 hodin. Zaschlý materiál zbruste tak, aby byl hladký.

Oprava prasklin v betonové zdi

Jste-li domácí kutil, můžete si doma umíchat směs z písku, cementu a vody. Tato varianta je možná, ale těžko se za ni zaručit, jako za dlouhodobou. Spíš zajděte do obchodu a pořiďte již připravenou maltu, která může být obohacená o další směsi, které vám naopak zaručí dlouhodobější řešení. Poraďte se v obchodě, zda je pro vaše potřeby vhodná jemná malta, kterou smícháte s vodou. Nebo jestli vám stačí rychle tuhnoucí maltová směs. Jde o problém, který nechcete za půl roku řešit znovu. Nebojte se zeptat. Směs mám doma, a jak dál? Postupovat budeme, jako v předchozích dvou případech. Prasklinu očistíme od drolícího se betonu, nečistot a prachu. Je-li prasklina malinká, je potřeba ji zvětšit špachtlí, aby vzniklo dostatečné místo pro nový materiál. Opět nezapomeňte prasklinu očistit. Přejděte k samotnému nanášení malty. K aplikaci použijte špachtli (na hlubší praskliny) a menší stěrku na ty povrchové. Stěrku budete potřebovat i při opravě větších prasklin, konečnou vrstvu jí rozetřete do ztracena. Až malta zatuhne, můžete nanesený materiál zbrousit do hladka.


Všechny tyto metody jsou aplikačně snadné a řešení je rychlé. Pokud vás trápí velké množství prasklin, tak se raději poraďte se statikem, jestli problém není větší, než se zdá. Teď už víte vše, co potřebujete. Tak zvesela na nákup.



Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.