Jak opravit zašlé spáry v koupelně
Přidal maja, dne 14. 12. 2019, 0x
Kazí vám radost ze sprchování zašlé spáry? Jsou zašedlé a dávno nevypadají tak, jako když jste koupelnu zařizovali? Navraťte vaší koupelně původní krásu. Společně si řekneme, jak nejlépe opravit zašlé spáry v koupelně.
Spáry můžete opravit hned několika způsoby. Buď použijete takzvaný obnovovač spár, nanesete novou spárovací hmotu, a nebo se je pokusíte vyčistit.
Obnovovač spár
Pokud se rozhodnete spárám navrátit někdejší lesk a slávu pomocí obnovovače, tak dejte pozor, abyste vybrali ten správný. Obnovovač musí být určený pro materiál, ze kterého jsou spáry ve vaší koupelně. Směsi bývají snadno přilnavé a často si poradí i s prasklinami a dalšími vadami. Aplikace není nijak složitá. Obnovovač se většinou nanáší pomocí aplikátoru, ve kterém ho koupíte. Nanášejte ho rovnoměrně a přebytečnou barvu setřete vlhkým hadříkem. Aplikovaný prostředek nechte zaschnout tak dlouho, jak je uvedeno na obalu přípravku. V případě nerovností nebo špatného krytí, můžete celou proceduru zopakovat.Nová spárovací hmota
V tomto případě buď kompletně odstraníte starou hmotu, nebo na původní spáry nanesete novou vrstvu. Odstranění staré hmoty je docela náročné a zpravidla je potřeba služeb odborníka. U varianty, kdy překrýváte původní spáry, si dejte pozor na dostatek místa pro novou vrstvu (odborníci doporučují alespoň 2 mm).Čištění zašlých spár
Nejdříve uvedeme obecné tipy, které vám při čištění spár pomůžou. Než se pustíte do samotného drhnutí, dejte jakémukoliv čističi čas. Nejlepších výsledků dosáhnete, necháte-li čistič chvíli působit. Optimálních je 5-10 minut. K čištění spár použijte malý kartáč s tvrdými štětinami. Povrch spár je porézní, to znamená, že obsahuje spoustu mezer a malých děr, které nejlépe vyčistíte právě kartáčem. Tyto povrchové nedokonalosti jsou skvělými úkryty pro prach a špínu. Kartáč dostane špínu ven a vy ji pak snadno setřete hadříkem nebo opláchnete. Na spáry nemusíte kupovat žádný drahý kartáč, stačí obyčejný kartáček na zuby.Kartáček použijte dřív, než povrch setřete. Poté ještě celou čištěnou plochu omyjte čistým hadrem nebo mopem. Na konečné očištění použijte teplou vodu s malým množstvím některého čistícího prostředku. Tento poslední krok opláchne zbytky použitého čističe a povrch bude krásně čistý a lesklý.
Velkými pomocníky v čistění spár vám budou jedlá soda, peroxid vodíku a prostředek na mytí nádobí. Jedlá soda je trochu brusná. Tím pádem vám pomůže odstranit nečistoty, které jsou přilepené v hůře dostupných místech, aniž by materiál poškodila. Peroxid vodíku je přírodním bělidlem, který rozjasňuje a navíc eliminuje bakterie. Mycí prostředek na nádobí, pak odstraňuje mastnou špínu, která může ve spárách zaschnout (zejména mezi podlahovými kachličkami). Vyrobte si doma zázračný čistič, který je přírodní a skvěle účinný.
První způsob
Na tento domácí čistič si připravte 1/2 hrnku jedlé sody, 1/4 hrnku peroxidu vodíku a lžíci mycího prostředku na nádobí. Všechny tyto ingredience smíchejte. Vzniklou pastu lžičkou naneste na spáry. Nechte působit 5-10 minut. Spáry vydrhněte kartáčkem, a po důkladném čištění opláchněte vodou.
Druhý způsob
Druhá varianta se týká spíš podlahových spár. Budete potřebovat hrnek jedlé sody a hrnek peroxidu vodíku. Jedlou sodu nasypte na spáru, tak aby byla celá zakrytá. Poté celou spáru postříkejte peroxidem vodíku. Nechte působit deset minut. Kartáčkem vyčistěte a opláchněte vodou.Uvidíte, že zašlé spáry už nebudou váš problém.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.