Jak doma vyčistit koberec

Úklid a čištění

Přidal maja, dne 14. 12. 2019,  0x


Ztratil váš koberec někdejší lesk a exkluzivitu? Vraťte mu ji a nechoďte kvůli tomu nikam daleko. Chcete vyčistit skvrny od kafe nebo pastelek? Nebo je váš koberec zašedlý vlivem usazování prachu a každodenního opotřebení? Domácí čištění koberců není žádný problém. Pojďme se podívat, jak na to.


Suché vs. mokré čištění koberců

Pokud jde o čištění koberců, mýdlo a voda vám moc neposlouží. Zejména v případech, kdy řešíte přetrvávající skvrny, zápach nebo výsledek několikaletého používání.

Existují dvě hlavní metody čištění koberců. Těmi jsou mokrá a suchá metoda. Než se dozvíme, která z nich je vhodná pro váš koberec, podíváme se na rozdíly mezi těmito dvěma metodami.


Vyčisti koberec doma - suchá metoda

Je obecně známo, že suchá metoda je ke kobercům šetrnější. Metoda spočívá v aplikaci prášku na zasaženou část, případně na celý koberec. Použití prášku je jedním z nejoblíbenějších způsobu domácího čištění. Ať už preferujete vyrobené práškové čističe koberců, nebo jedlou sodu. Prášek změkčuje skvrny a absorbuje nepříjemné pachy. Navíc, potřebujete-li skvrny a nečistoty odstranit rychle, nešlápnete vedle. Prášek působí okamžitě. Koberec po čištění nebude mokrý a nebude schnout několik hodin. Pojďme si říct, jakým způsobem prášek aplikovat.


  • Prášek nasypte na celou plochu koberce nebo na skvrny, které chcete odstranit
  • Nechte jej působit, alespoň 30 minut pro lepší výsledek. V tomhle případě platí pravidlo čím déle, tím lépe. Pokud máte možnost, nechte působit klidně celou noc.
  • Po odpovídající době prášek vysajte.


Vyčisti koberec doma - mokrá metoda

Pokud se rozhodnete pro tento způsob, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tahle varianta není vhodná pro všechny typy koberců. Jste-li majitelem koberce z přírodního vlákna, měli byste aplikaci mokré metody dobře zvážit. Větší pozor by měli dát i majitelé dřevěných podlah. Vlhkost, která při mokrém čištění vzniká, může mít negativní dopad na dřevěné podlahové materiály. Ten se může projevit zkroucením podlahy nebo tvorbou plísně. V případě mokré metody se většinou používá kobercový šampón v kombinaci s vodou. Na trhu existuje velké množství značek a druhů. Pečlivě vyberte ten, který je určený k materiálu, ze kterého je váš koberec vyroben. A při jeho aplikace pečlivě následujte kroky uvedené na obalu. Čistící roztok vždycky připravujte podle pokynů výrobce.


  • Aplikujte na postižená místa
  • Snažte se koberec nenamočit příliš. Zbytečně plýtváte čistícím prostředkem a koberec bude schnout mnohem déle. Nehledě na fakt, že by vlhkost ve spodní části koberce mohla nadělat nechtěnou škodu.
  • Na více postižených místech použijte kartáč, který pomůže odstranit zaschlé skvrny a nečistoty
  • Nechte koberec uschnout
  • Když je suchý, pořádně jej vysajte


    Která metoda domácího čištění koberce je pro mě ta pravá?

    Mokrá metoda čištění je vhodná pro čištění koberců ze syntetických materiálů. Mezi tyto materiály patří polyamid, polyester, polyakryl nebo polypropylen. Méně vhodná je pro čištění koberců z přírodních vláken. Těmi jsou koberce z přírodního hedvábí, bavlněné a vlněné koberce. Pro poslední tři zmiňované je lepší použít suchou metodu. Neriskujte, že svůj koberec znehodnotíte.


    Tipy pro čištění koberců

    Ať už čistíte koberec tak, nebo tak, vyzkoušejte vybraný prostředek na kousku koberce někde v rohu. Ať nejste nemile překvapení, když si prostředek nesedne s materiálem vašeho koberce. Snažte se postupovat od shora dolů. Důkladně dbejte na doporučení výrobce vámi zvoleného prostředku. Při použití mokré metody koberec řádně vysušte a se stavěním nábytku zpět na koberec počkejte, dokud nebude úplně suchý.


    Jak se zbavit skvrn?

    V případě skvrn na koberci je nutno reagovat rychle. Pokud máte možnost, jednejte okamžitě. Tím zabráníte rozšíření skvrny, jejímu zaschnutí a tím pádem i obtížnějšímu odstranění. Skvrny neroztírejte, ať je nerozšíříte na okolní vlákna. Aplikujte čistící prostředek a skvrnu čistěte od okraje do středu. Nikdy ne naopak. V případě tekutých skvrn nejdříve odsajte tekutinu. Použijte dobře savou textilii nebo ubrousek. Snažte se zabránit tomu, aby se tekutina šířila jak do stran, tak do hloubky koberce. Skvrnu pak čistěte stejných způsobem, jako každou jinou. Od okraje do středu.


    Jak z koberce odstranit zápach

    Jako vlastníka koberce vás mohou trápit nejen skvrny a zašlost, ale i zápach. Ten může mít hned několik příčin. Nevysušení koberce při aplikaci mokré metody nebo rozlití tekutiny. Nejčastěji to pak bývá rozklad zbytků a dalších látek, které na koberec běžně padají. Tomu by většinou mělo pomoct pravidelné vysávání, ale ne vždycky mají vysavače takový výkon, aby koberec zbavily všech nečistot. Často je třeba proces na odstranění zápachu několikrát zopakovat.


    Jak na to? V případě jakékoliv nehody důkladně vyčistěte zasaženou část koberce. Zvolit můžete suchou i mokrou metodu. A se zápachem vám pak pomůže i jedlá soda nebo ocet.


    Rozhodli jste se pro odstranění zápachu pomocí jedlé sody? Posypte jí zapáchající část koberce a kartáčkem zapracujte do koberce. Buďte šetrní, ale snažte se, aby se soda dostala co nejhlouběji do koberce. S jedlou sodou nemusíte šetřit, je šetrná a poškození koberce nehrozí. Jedlou sodu můžete nazvat kobercovým deodorantem, má totiž neuvěřitelné absorpční účinky. Důležité je dát jí dostatek času k působení. Klidně i dva dny. Po procesu sodu smeťte či vyklepejte a posléze koberec důkladně vysajte. Proces opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba.


    Zápach můžete odstranit i pomocí octa. Dejte si pozor, aby ocet neobsahoval žádná barviva, která by mohla nadělat víc škody, než samotný zápach. Ocet smíchejte s teplou vodou a aplikujte na zasažené místo pomocí hadříku nebo rozprašovače. Ocet by se měl dostat až k podkladu, ale s namočením to nepřežeňte. Nechte ocet chvíli působit, alespoň čtvrt hodinky a poté jiným hadříkem z koberce odsajte. Důležité je koberec opravdu vysušit.


    Babské rady a domácí čističe na odstranění skvrn

    Dříve než se rozběhnete do obchodu, zkuste si čistič vyrobit doma. Čističe podle našich babiček jsou nejlepší v případě, že potřebujete proti skvrně rychle zasáhnout. Většinu potřebných ingrediencí má totiž doma každý z vás.


    Bílý ocet

    Ocet je superhrdinou v boji proti skvrnám, a to nejen na kobercích. Na malé skvrny si připravte dvě lžíce soli, které rozpustíte ve sklenici octa. Naneste na skvrnu a nechte roztok zaschnout. Skvrnu vysajte. Na hluboké a zaschlé skvrny si připravte pastu, na kterou použijete lžíci octa a lžíci kukuřičného škrobu. Pastu vetřete do kobercových vláken pomocí suchého hadříku. Nechte den až dva působit, poté vysajte.


    Kukuřičný škrob

    Kukuřičný škrob je skvělým parťákem v boji proti inkoustovým skvrnám, mastnotě a olejovým skvrnám. Smíchejte škrob s mlékem, abyste vytvořili pastu. Aplikujte na skvrnu. Nechte pastu na skvrně působit několik hodin. Zaschlou pastu očistěte a zbytky vysajte.


    Sůl

    Ani sůl vás nenechá ve štychu, potřebujete-li se zbavit některých skvrn na koberci. Povedlo se vám rozlít na koberec červené víno? Tak nepanikařte. Vyndejte z lednice bíle víno, kterým zředíte červenou barvu. Skvrnu očistěte houbou a studenou vodou. Zasaženou oblast koberce posypte solí a nechte deset minut působit. Sůl z koberce vysajte. Sůl také dobře působí na mastné potravinové skvrny. Smíchejte jeden díl vody se čtyřmi díly čistého alkoholu a roztok aplikujte na skvrnu. Skvrnu čistěte od okraje do středu.


    Pěna na holení

    Vylila se vám na koberec sklenice se šťávou nebo džusem? Nepanikařte. Zabraňte zničení koberce tím, že použijete pěnu na holení. Rozlitou tekutinu vysušte. Skvrnu navlhčete mokrou houbičkou a naneste na ní pěnu. Poté hadříkem vyčistěte. Pěna skvěle funguje i na mastnotu a olejové skvrny.


    Jedlá soda

    Máte-li doma domácí mazlíčky, měli byste mít sodu neustále po ruce. Soda je jedním z nejlepších domácích řešení na odstraňování skvrn po zvratcích či moči. Nejdříve skvrnu vyčistěte mokrým hadříkem. Poté sodu nasypte na zasažené místo a přikryjte papírovou utěrkou. Nechte sodu zaschnout a poté jí vysajte. Jedlá soda čistí, dezinfikuje a zároveň absorbuje nechtěný zápach. Proto je nejlepším řešením na tento druh skvrn.


    Kostka ledu

    Přilepila se vám na koberec žvýkačka? Řešení najdete v mrazáku. Kostky ledu v plastovém sáčku přiložte na žvýkačku a zmrazte ji. Poté žvýkačku seškrábejte z koberce pomocí příborového nože.


    Žehlička

    Každému z nás se určitě povedlo, že vosk ze svíčky skončil mimo kahánek. Pokud se stane, že se vám vosk ze svíčky dostane na koberec, nemusíte hned kupovat nový. Na voskovou skvrnu přiložte nějaký savý materiál. Můžete použít papír, papírovou utěrku nebo toaletní papír a několikrát přejeďte žehličkou. Celý proces opakujte dokud není skvrna pryč.


    Podělte se s námi o výsledky a dejte nám vědět, který způsob funguje vám.



    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.